Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice - DAPYX 2018

Despre Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice de la Medgidia (Dapyx), ajuns la cea de-a doua ediție, se spune că este cel mai mare eveniment de gen din Europa de Est care a devenit unic prin diversitatea epocilor istorice reconstituite de asociaţiile de profil participante: antichitate, evul mediu şi epocile modernă şi contemporană.

Organizat pe parcursul ultimelor 4 zile ale lunii aprilie (27-30 iunie), în aceeași perioadă cu Festivalul Roman Apulum, evenimentul are programate o serie de activităţi specifice pentru fiecare zi în parte. Activitățile vor fi desfășurate în taberele tuturor asociațiilor de reconstituiri istorice participante la manifestare, satisfăcînd atît curiozitatea publicului larg, cît şi a iubitorilor de cultură, a pasionaţilor de istorie, de meşteşuguri tradiţionale, de armament şi lupte demonstrative.

La finalul fiecărei zile particpanții vor putea participa în arena Stadionului Municipal “Iftimie Ilisei” la reconstituirea unor bătălii celebre din istorie, cu participarea asociaţiilor de reconstituire istorică, dar şi la concertele de după aceea. Mai multe informații despre subiect găsești la dapyx-medgidia.ro.

Programul este următorul

Ziua I - 27 aprilie 2018 - prezintă Dan Cojocaru

  • ora 18:00 – 19:00 Paradă desfășurată pe arterele principale din Medgidia;
  • ora 19:15 – 19:30 Deplasare la stadion şi poziţionarea pentru ceremonia de deschidere;
  • ora 19:30 – 19:45 Ceremonia de deschidere a Festivalului;
  • ora 19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion;
  • ora 20:00 – Concert ☘️ Provincialii, Millenium, Prestige Orchestra;

Ziua II - 28 aprilie - perioada reconstituită: Antichitate - prezintă – Gabi Badilă și Mircea Taiss

  • orele 10:00 – 15:30 Activitate în tabere: Demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul.
  • orele 15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor antici pentru reprezentaţiile din arena stadionului
  • ora 16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului
  • ora 17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorică antica şi a echipamentului militar de epocă
  • ora 17:20 – 17:30 Dansuri antice
  • ora 17:30 – 18:00 Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor; Lupte de gladiatori în arenă
  • ora 18:00 – 18:20 Prima bătălie: Ultima lupta a regelui Dapyx
  • ora 18:30 – 18:50 A doua bătălie: Invazia Barbarilor
  • ora 18:50 – 19:20 Dansuri si ritualuri antice
  • ora 19:20 – 19:45 A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii
  • ora 19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion
  • ora 20:00 – Concert Spitalul de Urgență, Vunk, Compact;

Ziua III – 29 aprilie - perioada reconstituită: evul mediu - prezintă Iuliana Tudor

  • orele 10:00 – 15:30 Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii;
  • ora 15:30 – 16:30 Echiparea combatanţilor pe Evul Mediu pentru reprezentaţiile din arena stadionului;
  • ora 16:45 – 17:00 Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului;
  • ora 17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor de reconstituire istorica specializate pe Evul Mediu şi a echipamentului militar de epocă;
  • ora 17:30 – 19:30 Lupte demonstrative; reconstituire bătălii
  • ora 19:30 – 19:45 Salutarea publicului; şedinţă foto
  • ora 19:45 – 20:00 Ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere
  • ora 20:00 – Concert Nicolae Botgros și Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, Ionuț Langa, Laura Olteanu, Ioana Căpraru, Lidia Bejenaru, Nicolae Ciubotaru;

Ziua IV - 30 aprilie - perioada reconstituită: epocile modernă și contemporană - prezintă Daniel Buzdugan

  • orele 10:00 – 15:30 Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul, fotografii
  • ora 15:30 – 16:30 Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului
  • ora 16:45 – 17:00 Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului
  • ora 17:00 – 17:20 Prezentarea asociaţiilor specializate pe Epoca Moderna; prezentarea echipamentului militar
  • ora 17:20 – 18:30 Activităţi de reconstituire istorică pentru epocile modernă: bătălie din Primul Război Mondial; demonstraţii
  • ora 18:30 – 19:00 Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului
  • ora 19:00 – 19:15 Ceremonia de închidere a festivalului
  • ora 19:15 – 19:30 Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne; invitarea publicului în arena stadionului
  • ora 19:30 – 19:45 Marea bătălie cu perne
  • ora 19:45 – 20:00 Retragerea asociațiilor de pe stadion
  • ora 20:00 – Concert Holograf, Andra, Smiley, Loredana;

 

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează