Programul Festivalului Internațional de teatru #Oradea 2018

Ediția 2018 a FITO (festivalul internațional de teatru Oradea) va avea loc în perioada 23-30 septembrie 2018, iar programul este următorul (poate suferi modificări):

23 septembrie 2018 (duminică)

  • ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti – Beznă de mină, de Székely Csaba, regia Hunyadi István – Teatrul Szigligeti Oradea – concurs
  • ora 19:00 – Sala Mare – Concerto Pour Deux Clowns / Concert pentru 2 clovni, by Igor Sellem and Julia Moa Caprez – Les Rois Vagabonds, Franța – spectacole invitate
  • ora 21:00 – Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Bihor – Creditul de Jordi Galcerán, regia Sebastian Lupu – Teatrul Artemotion, Oradea – spectacole invitate

24 septembrie 2018 (luni)

  • ora 16:00 – Sala Arcadia – Lansare de carte – Mihai Ignat
  • ora 17:00 – Sala Arcadia – Noi nu!, de Andreea Radu, regia Laura Moldovan – Teatrul „Aureliu Manea” Turda – Cu tineri, pentru tineri – România după 100 de ani
  • ora 19:00 – Sala Mare – O lecție de bune maniere, de Jean–Claude Grumberg, regia Alexandru Berceanu – Teatrul Evreiesc de Stat București – concurs
  • ora 21:30 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – Pulverizare, de Alexandra Badea, regia Andrei Măjeri – Apollo 111 – concurs

25 septembrie 2018 (marți)

  • ora 17:00 – Sala Arcadia – Zeul măcelului, de Yasmina Reza, regia Erwin Șimșensohn – Teatrul Mihai Eminescu, Botoșani – concurs
  • ora 19:00 – Sala Mare (cu publicul pe scenă) – Regina frumueseii din Leemane, de Martin McDonagh, regia Vlad Cristache – Teatrul Jean Bart, Tulcea – concurs
  • ora 21:00 – Scena Mobilă Piața Unirii – Miorița – Auăleu Teatru
  • ora 21:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – Gardenia, de Elzbieta Chowaniec, regia Zoltan Balazs – Teatrul Odeon București – concurs

26 septembrie 2018 (miercuri)

  • ora 17:00 – Sala Arcadia – Variațiuni enigmatice, de Éric–Emmanuel Schmitt, regia Elvira Rîmbu – Teatrul Regina Maria, Oradea – spectacole invitate
  • ora 18:00 – Sala Mare – Uluitoarele numere de singurătate ale lui Edward Gant, de Anthony Nielsen, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – Teatrul Fani Tardini, Galați – concurs
  • ora 19:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – Occidental Express, de Matei Vișniec, regia Szabo K. Istvan – Trap Door Theatre, USA – spectacole invitate
  • ora 21:00 – Studio Act – Povești din Transilvania / Eerdelyi MeseR, de George Ștefan, regia Andi Gherghe – Studio Act Oradea – Cu tineri, pentru tineri – România după 100 de ani

27 septembrie 2018 (joi)

  • ora 17:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – Treptele unirii, un recital de Emil Boroghină, regia Alexandru Mâzgăreanu – Coproducţie a Teatrului Nottara şi a Teatrului Naţional „Marin Sorescu” din Craiova – spectacol dedicat Centenarului Marii Uniri – spectacole invitate
  • ora 18:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – Discuții pe tema Centenarului Marii Uniri
  • ora 18:00 – Sala Mare – Tartuffe, de Jean–Baptiste Poquelin zis Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Maria Filotti, Brăila – concurs
  • ora 20:00 – Sala Arcadia – Gunoierul, de Mimi Brănescu, un spectacol în regie colectivă – Teatrul Național „Vasile Alecsandri”, Iași – spectacole invitate
  • ora 21:30 – Piața Regele Ferdinand I (Scena Mobilă) – În inima nopții – episodul Macbeth, scenariu după William Shakespeare de Gavriil Pinte, cu inserții din George Banu și Monique Borie – Teatrul Regina Maria, Oradea – concurs

28 septembrie 2018 (vineri)

  • ora 17:00 – Expoziție dedicată Centenarului Marii Uniri
  • ora 17:00 – Sala Arcadia – Vîrstele lunii, de Sam Shepard, regia Toma Dănilă – Unteatru, București – concurs
  • ora 19:00 – Sala Mare – Căldură în noiembrie, de Yana Dobreva, regia Petru Vutcărău – Teatrul Eugene Ionesco, Chișinău – concurs
  • ora 21:00 – Casa de Cultura a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) – Tatăl, de Florian Zeller, regia Radu Iacoban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad – concurs

29 septembrie 2018 (sîmbătă)

  • ora 15:00 – Sala Arcadia – Spectacol lectură „Sub-soul”, de Crista Bilciu
  • ora 17:00 – Sala Florica Ungur (Arlus) – Capu’ de bizon, de David Mamet, regia Theodor–Cristian Popescu – Teatrul Național Tîrgu Mureș, Compania Liviu Rebreanu – concurs
  • ora 19:00 – Sala Mare – Dragă doamnă profesoară, de Ludmila Razumovskaya, regia Andrei Măjeri – Teatrul Municipal Baia Mare – concurs
  • ora 21:30 – Scena Mobilă amplasată în Piața Ferdinand – Eutopia, de Yannis Margaritis după Aristofan, regia Yannis Margaritis – Teatrul de Stat Constanța – spectacole invitate

30 septembrie 2018 (duminică)

  • ora 17:00 – Sala Arcadia – Spectacol lectură „Hallow Switzerland”, de Laurențiu Budău
  • ora 18:00 – Sala Mare – Teroare, de Ferdinand von Schirach, regia Bobi Pricop – Teatrul Național Tîrgu Mureș, Compania Liviu Rebreanu – spectacole invitate
  • ora 21:00 – Scena Mobilă în Piața Regele Ferdinand I – Concert în 2 – Ada Milea

Biletele se vor pune în vânzare începînd cu 03 septembrie 2018 la Agenţia Teatrului de Stat, de marți pînă vineri între orele 12:00 – 18:00, iar la sfîrșitul săptămînii între orele 10:00 - 13:00. Poți achiziţiona bilete şi cu o oră înainte spectacol sau online pe biletmaster.ro. Pentru informaţii suplimentare şi rezervări de bilete poți sunaţi la numărul de telefon: 0372/368.475.

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează